نکاتی پیرامون خرید دیزل ژنراتور کارکرده یا دست دو

خریدن یک ژنراتور استفاده شده کم کارکرد ، مزایای عالی بسیاری دارد، البته به شرطی که از صحت عملکرد دستگاه اطمینان خاطر داشته باشید ، در غیر این صورت آن دستگاه جز هزینه و پشیمانی چیز دیگری ندادر. کارخانه های بزرگ و کوچک، غالبا ژنراتور های دست دوم را خریداری می نمایند، زیرا این کار مقرون به صرفه ترین راه برای خرید وسایل صنعتی با-کیفیت و یا ابزار سنگین است. اما عوامل و ملاحظاتی نیز وجود دارد که باید قبل از خرید در نظر گرفت که موضوع اصلی این مقاله نیز می باشند.

چه نکاتی باید در هنگام خرید یک دیزل ژنراتور کارکرده در نظر گرفته شود؟

همه چیز با انتخاب ژنراتور مناسب برای توان مورد نیاز آغاز می شود. پس از تعیین اندازه مورد نیاز ، نوبت به توجه به برخی آیتم های دیگر فرا می رسد. برخی از عوامل کلیدی که باید در حین خرید یک ژنراتور دست دوم از هر نوعی (دیزلی، با گاز طبیعی، برقی، پروپانی ، گازی و...) در نظر داشت از این قرار است :

• میزان عمر ژنراتور ، میزان ساعت کارکرد دستگاه.

• پیشینه (سابقه) و اعتبار سازنده.

• نگهداری آن (تا بحال در چه شرایطی نگهداری شده است)

• نگهداری آن (تا بحال در چه شرایطی نگهداری شده است)

• عملکرد دستگاه در آزمایش با بار خارجی.

• از چه کسی ژنراتور دست دوم را می خرید (دلال یا توزیع کننده)

• آیا فروشنده دستگاه را گارانتی می کند یا خیر!

• و در نهایت سال ساخت دستگاه.

عمر ژنراتور ، میزان ساعت استفاده شده و مصرف

هنگام خرید یک ژنراتور دست دوم قابل اطمینان ، یکی از اولین مواردی که باید بررسی شود ، سابقه ، سن ، و مقدار ساعت استفاده شده ژنراتور می باشد. ابتدا باید دانست چند ساعت کار کرده است. ژنراتورها اغلب مانند ماشین ها هستند و چیزی شبیه کیلومتر شمار دارند که به آن ساعت کارکرد دستگاه می گویند ، ممکن است این ساعت شمار آنالوگ باشد و ممکن است روی کنترل پنل نمایش داده بشود. همچنین ، دانستن این که برای چه کاری از آن استفاده شده است ، و نیز این که آیا برای تولید مداوم برق از آن استفاده می شده یا کارکرد آماده باش داشته است هم می تواند مفید باشد. ژنراتوری که به صورت آماده باش یا برق اضطراری یا منبع برق پشتیبان استفاده شده است، اغلب تعمیر و نگه داری بهتری خواهد داشت و فرسودگی بسیار کمتری نسبت به ژنراتوری که به عنوان منبع برق اصلی استفاده شده است دارد. اما باید به این مسأله آگاه بود که در بسیاری از موارد، اطلاعات استفاده و عمر ژنراتور در دسترس نیست. دلالان اغلب ژنراتورها را از خارجی ها و مواردی مانند آن تهیه می کنند و اغلب نمی دانند که از کجا امده است و برای چه کاری استفاده می شده است. در آن گونه موارد ، پیشینه و اعتبار فروشنده و خبرگی فنی فروشنده اهمیت بسیار بیشتری دارد، زیرا به هر حال ، آنها (امیدوارانه) افرادی هستند که هر چیزی را که ممکن است قبل از فروش ناقص باشد را بررسی ، تعمیر، بازسازی ، آزماشی ، و مرمت می کنند.

پیشینه و اعتبار

در حالی که ساخت و مدل همواره آن قدرها هم حیاتی نیست ، هنگامی که کارخانه ای تصمیم می گیرد که به ماشین آلات استفاده شده اتکا کند، پیشینه و اعتبار سازنده ژنراتور قطعا اهمیت دارد. از آنجایی که کالایی که خریداری می کنید به احتمال زیاد برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می شود (چه ژنراتور اصلی و چه ژنراتور آماده به کار) ، لذا نباید با مسامحه و یا حدس و گمان کار را پیش برد. برای یافتن قطعات و خدماتی که در صورت نیاز قابل دسترسی هستند، مراجعه کردن به سازنده ای قابل اعتماد که سابقه تولید محصولاتی را دارد که از آزمون طول عمر و فشار سر بلند بیرون آمده اند همواره فکر خوبی است. کهنه کاران صنایع مانند کاترپیلار ، پرکینز ، ولوو پنتا ، کامینز ، دیتروید ، کوهلر ، اونان ، ام تی یو و .... تعدادی دیگر از این قبیل ، همگی سابقه طولانی در تولید تجهزیات با کیفیت دارند که در صورت تعمیر و نگهداری مناسب، سال ها دوام خواهد داشت.

دستگاه در چه شرایطی نگهداری شده است!

شاید نتوان از این حوزه نیز اطلاعات پیشینه ای زیادی کسب نمود، اما می توان و باید سطح دانش فروشنده در مورد تعمیر و نگهداری موتورهای دیزلی ، واحدهای توان ، سوییچ های انتقال ، و ژنراتورها را بررسی نمود. می توان تخصص و دانش فروشنده در مورد نوع تعمیر و نگهداری را به آسانی با پرسیدن در مورد روش های مورد استفاده آنها ، این که آیا نصب و جمع کردن را انجام می دهند یا خیر ، این که آیا تجهیزات تست داینو را در محل دارند یا خیر ، و آیا برقکار و تکنسین معتبری دارند یا خیر و... را آزمود. اهمیت این موضوع به این خاطر است که یک دستگاه ژنراتور بازسازی شده یا به خوبی نگهداری شده ، طول عمر بسیار بیشتری را نسبت به موردی که به سادگی از دلال به مصرف کننده نهایی ، یا از مصرف کننده نهایی به مصرف کننده نهایی دیگر می رسد دارد.

فرسودگی و استهلاک فیزیکی:

1 - بررسی ظاهری دستگاه :

اقدام بعدی باید بررسی ظاهری باشد. ژنراتور، مانند هر وسیله مکانیکی، در معرض فرسودگی و استهلاک در حین فرآیند است. تمام قطعات مکانیکی باید برای چک کردن فرسودگی و خرابی بررسی شوند. باید بررسی شود که آیا هیچ یک از قطعات مکانیکی، دچار ترک یا خوردگی شده است یا خیر. هر یک از قطعات که دچار مشکل باشد باید تعویض گردد، ایده آل است که قطعه معیوب با قطعه توصیه شده توسط سازنده تعویض صورت گیرد. ممکن است هر از گاهی با ژنراتوری مواجه شوید که پایانه یا موتور متفاوتی نسبت به نمونه اولیه دارد. در حالی که این امر نشان دهنده این است که تعویضی صورت گرفته، تا زمانی که قطعات مجزا توسط یک برقکار معتبر نصب شوند، به صورت گسترده آزموده شوند، و هنوز از نوعی ضمانت فروشنده برخوردار باشند، تعویض انجام شده لزوما بر هم زننده معامله نیست.

2 - تعویض یاتاقان ها و بوش ها :

اگر این کار توسط فروشنده انجام نشده است، تمام یاتاقان ها و بوش ها باید صرف نظر از کارکرد و شرایط تعویض شوند. این کار برای تضمین این موضوع صورت می گیرد که این قطعات هیچ گونه آسیبی را به سبب خطا و خرابی در حین کار ژنراتور به بار نیاورند. یاتاقان ها و بوش ها در حین عملکرد ژنراتور در معرض فشار می باشند و سنجش این که این قطعات تا چه مقدار در معرض فشار بوده اند بسیار دشوار است. از این رو، از منظر ایمنی، تعویض یاتاقان ها و بوش ها بهترین کار است. این موضوع در مورد پیچ ها و گیره ها نیز صحت دارد.

3 - بررسی یکپارچگی جوش ها و سیم پیچی ها :

یکپارچگی جوش ها باید بررسی شوند. همچنین سیم پیچی قطعات برقی نیز باید بررسی شود. سالم بودن عایق سیم ها باید آزموده شود. هر قطعه غیر استاندارد باید تعویض گردد.

4 - تست بار :

بیشتر دلالان و فروشندگان آگاه باید این تست را انجام داده باشند، اما باید برای کسب اطمینان پرسیده شود. تست بار، به تعیین بهره وری کلی تولید انرژی الکتریکی کمک می کند. چگونگی پاسخ ژنراتور به بارهای متغیر، اغلب شاخص خوبی از بهره وری تحت محدودیت های ویژه بار است. نوع خروجی انرژی الکتریکی که ژنراتور تولید می کند نیز شاخصی از وضعیت کلی و سالم بودن ژنراتور است. در این تست باید مناسب بودن فرکانس و خروجی آزموده شود. برای افزودن احتیاط برای تضمین عدم وجود قطعی برق ناگهانی ، ممکن است لازم باشد که این تست تا سه بار تکرار شود.

از چه کسی ژنراتور دست دوم را می خرید - دلال یا توزیع کننده؟

با این که هر کسی در خیابان می تواند ژنراتوری را برای فروش در شبکه های مجازی تبلیغ کند، این گونه خرید کردن ، بهترین روش برای یک خریدار نمی باشد. ژنراتورهای دیزل صنعتی ، ماشین آلات به دقت تنظیم شده پیچیده ای هستند که برای عملکرد در حالت بهره وری بهینه، نیاز به تعمیر و نگه داری و تست شدن مناسب توسط تکنسین معتبر دارند. بی دلیل نیست که به آن گونه ژنراتورها، ژنراتورهای اماده به کار اضطراری گفته می شود! از آنجایی که بیشتر ژنراتورها قیمت قابل توجهی دارند، وجود افراد حرفه ای و سازمان قابل اطمینان به هنگام خرید ضروری است. وقتی کالای مورد نظر پیدا نمی شود، مراجعه به دلالان متخصص گاهی جزو گزینه ها است، اما توجه داشته باشید که برای هر قراردادی که بین شما و فروشنده انجام می شود، باید حق کمیسیون قابل توجهی را به آنها پرداخت نمایید. همچنین بیشتر این دلالان، مغازه ای پر از ماشین آلات، تکنسین، و یا تجهیزات تست کردن ندارند. از این رو ، برای حذف نمودن هر گونه ریسک، مراجعه به سازمانی حرفه ای با سابقه سالها تجربه در صنعت پیشنهاد می شود؛ مانند خدمات دیزل که بیش از بیست سال در صنعت حضور دارد.

واضح است که به هنگام خرید یک ژنراتور دست دوم ، باید ملاحظات و عوامل بسیاری در نظر گرفته شود ، اما امید است که این مقاله حداقل برای روشن کردن بسیاری از عوامل اصلی راه گشا باشد.

ژنراتور نو در مقابل ژنراتور دست دوم ، کدام یک برای شما مناسب است؟

امروزه طیف وسیعی از ژنراتورها و موتورهای دست دوم و نو برای خریداران بالقوه در بازار موجود است. چرخه خرید معمولا با تعریف یک نیاز شروع می شود ، برای مثال تجهیزات برقی سنگین ، تولید برق پشتیبان اضطراری ، برق آماده به کار یا اصلی، و... ، سپس نوبت انجام تحقیق و تحلیل برای تعیین نیازمندی ها و مشخصات است. در مرحله بعد ، با تصمیم مهم استفاده از ژنراتور یا موتور دست دوم یا نو مواجه می شوید. برای دست یابی به پاسخی درخور این تصمیم گیری، باید عواملی لحاظ شوند که خیلی از آنها در طول این مقاله لیست شده اند.

1 - دستگاه های دیزل ژنراتورهای نو یا آکبند :

دقیقا مانند زمان خرید یک خودروی نو ، مهم ترین دلیل برای خرید یک ژنراتور نو این واقعیت است که از ضمانت نامه استاندارد کارخانه برخوردار است. مدت و شرایط هر ضمانت نامه بسیار متفاوت با بقیه است ، اما معمولا بین یک تا دو سال می باشد که به مورد استفاده از ژنراتور یا موتور بستگی دارد. اما باز هم مانند خودروها ، وجود این ضمانت نامه ها باعث افزایش قابل توجه هزینه نمی شود. بسته به اندازه ، ساخت و سازنده ، ممکن است زمان انتظار طولانی یا دسترسی محدود وجود داشته باشد. پس اغلب به زمان ضمانت اضافی نیاز است ، مخصوصا در مورد ژنراتورهای بزرگ تر. برای کارخانه هایی که می توانند منتظر بمانند و واقعا خواستار ایمنی هستند که ضمانت نامه به مدت یک یا دو سال آن را تأمین می کند، ژنراتورهای نو بهترین گزینه هستند. مانند هر تجهیزات سنگین دیگر ، باید تمام معایب و مزایای شرایط خاص خود را برای تعیین بهترین گزینه بسنجید.

2 - دستگاه های دیزل ژنراتورهای کارکرده یا دست دو :

با این که این ژنراتورها اغلب با ضمانت نامه همراه نیستند، خرید دیزل ژنراتورهای بازسازی شده و استفاده شده ، به دلایلی از مزایای عالی برخوردار است. یکی از این دلایل کلیدی این است که ژنراتورهای دست دوم با ساعت استفاده کم اغلب با قیمت های بسیار وسوسه انگیزی قابل خرید است و به اندازه قابل توجهی زیر قیمت واحدهای جدید به صورت خرده فروشی است. حتی امکان صرفه جویی تا 50% یا بیشتر با خرید یک ژنراتور استفاده شده کم ساعت به جای یک ژنراتور جدید وجود دارد.

یکی دیگر از مزایای کلیدی خرید یک ژنراتور استفاده شده این است که آماده استفاده است و به سرعت قابل خریداری و نصب می باشد. هیچ گونه انتظاری به خاطر دسترسی محدود کارخانه وجود ندارد. حتی بسیاری از فروشندگان ، هزینه ارسال را به همراه هزینه واحد خریداری شده حساب می کنند.

ژنراتورهای برق به گونه ای ساخته شده اند که هرگاه به آنها نیاز بود، کار کنند (مانند زمان خاموشی). بسته به سن واحد ژنراتور ، ممکن است در زمان خرید به شکل دست دوم ، هنوز تحت پوشش ضمانت نامه باشد یا حداقل از نوعی ضمانت از سوی فروشنده برخوردار باشد. در صورت امکان ، پیدا کردن ژنراتوری که قبلا فقط برای پشتیبانی اضطراری یا برق آماده به کار استفاده میشده، بسیار فرصت مناسبی است. ژنراتورهای پشتیبان فقط وقتی برق اصلی قطع شود کار می کنند، پس بسیاری از این نوع ژنراتورها به ندرت استفاده شده اند و عمر بی نیاز از تعمیر طولانی را در پیش رو دارند.

تنها عیب واقعی خرید یک ژنراتور دست دوم این است که توسط فردی دیگر مورد استفاده قرار گرفته است. از این رو، باید به شرایط فعلی ژنراتور یا موتور ، تاریخچه ، و فروشنده که استفاده کننده قبلی بوده است مراجعه شود. به همین خاطر است که همواره باید خرید از یک شرکت معتبر که تخصص فنی و زیرساخت مناسب برای تست کردن ، تعمیر ، و یا بازسازی این ماشین آلات سنگین صنعتی را دارد در نظر داشته باشید. بیشتر فروشندگان تمام ژنراتورهای استفاده شده خود را تحت بارهای مختلف تست می کنند، اما بسیاری از خرده دلالان ، امکانات مناسب برای این امور را در دست ندارند. تست نمودن و خدمات دهی حیاتی هستند. بیشتر تست ها همراه با یک گواهی سلامت سنجی هستند که جزئیات عملکرد را در خود دارد. ژنراتورهای دیزلی که به مدت ساعت کم استفاده شده اند و در طیف 35 kW تا 2 MW قرار دارند، اغلب در دسترس می باشند. واضح است که قیمت ، بسته به kW ، اسب بخار ، ساعت استفاده، سازنده ، KVA و... متغیر بوده.

موتورهای دیزل بازسازی شده :

یکی دیگر از گزینه های خرید یک ژنراتور صنعتی ، دیزل ژنراتور بازسازی یا اورهال شده است. این نوع موتورها تحت فرآیند دقیقی قرار می گیرند که محصول نهایی آن در بسیاری از موارد ، محصولی مانند نمونه اولیه است که یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای صرفه جویی در سرمایه گذاری است.

در جهت شفاف سازی این موضوع ، چند مرحله کلیدی را مرور می کنیم:

در حین بازسازی موتور ، هسته های موتور به طور کامل باز می شوند و تمام قطعات در یک محفظه تمیز می شوند. این قطعات سپس برای تست شدن بررسی و بازسازی به بیرون فرستاده می شوند. کل این روند بسیار استادانه و حرفه ای است.

وجود ترک های سطحی برروی بلوک های سیلندر بررسی می شوند. سوراخ ها و منافذ سیلندر و میل لنگ بررسی و در صورت نیاز تعمیر می شوند. مسیرهای آب بلوک های سیلندری تحت تست فشار قرار می گیرند. سپس میل لنگ ها بررسی شده و صیقل داده می شوند.

دمنده ها و میله های اتصال ، تعویض یا بازسازی می شوند. با استفاده از یاتاقان ها، شفت ها، و بست ها، پمپ های سوخت و آب بازسازی می شوند. سایر قطعات و بخش ها نیز طبق استاندارد و مشخصات کارخانه ، بازسازی می شوند. پیش از اتمام، پمپ های سوخت همچنین مورد تست بنچ قرار می گیرند.

موتورها با استفاده از واشرها، بسط ها، یاتاقان های جدید ، و قطعات جدید بی شمار دیگری سر هم بندی می شوند. موتورهای کامل ، با یک دینامومتر پیشرفته، تحت بارهای متنوع تست می شود. خروجی برحسب اسب بخار، دور در دقیقه، فشار روغن، فشار محل اتصال میل لنگ، و فشار جعبه هوا همراه با مشخصات موتور ثبت و ضبط می شود و با یک گزارش بررسی راه اندازی عرضه می شود. سپس موتورها توسط یک لایه اکسید قرمز یا رنگ لعاب، ضد آب و ضد زنگ زدگی می شوند.

برای اطمینان از این که موتور بازسازی شده عملا تقریبا به خوبی یک موتور جدید است، پس از تمام شدن روند، مراقبت کامل انجام می شود. به همین خاطر است که خرید یک موتور دیزل بازسازی شده، برای بیشتر کاربردها فکر خوبی است. تنها عیب این نوع خرید، نیاز به حصول اطمینان از معتمد بودن فروشنده و منبع حرفه ای که پرسنل و تخصص فنی را برای اجرای مناسب روند بازسازی دارد و از پس جزئیات خیلی دقیق بر می آید است. قطعا در تولید و پشتیبانی دیزل، برخی از بهترین تکنسین های دیزل صنعت حضور دارند و بیش از 23 سال به بازسازی موتورهای دیزل مشغول می باشند.

ژنراتورهای مازاد :

ماشین آلات مازاد ، اساسا تجهیزات جدیدی است که به مدت طولانی در فهرست موجودی یک شرکت بوده یا فراتر از نیاز خریدار است و استفاده نمی شوند. ژنراتورهای مازادی که از قبل دارای صاحب بوده اند گاهی توسط شرکت ها، حراجی ها، توزیع کننده ها، فروشندگان ، و حتی در ارتش فروخته می شوند. شرکت ها اغلب موجودی مازاد را برای به پول تبدیل کردن اموال بی استفاده می فروشند. برای مثال، اگر یک شرکت 15 دستگاه دیزل ژنراتور 220 kW را به صورت عمده خریداری کند ، در حالی که تنها به 10 ژنراتور نیاز داشته است ، 5 ژنراتور اضافی به احتمال زیاد فروخته خواهد شد. یکی از هوشمندانه ترین خریدها ، خرید ژنراتور مازاد با قیمت معقول است. تنها عیب این نوع خریداری این است که گاهی قیمت ، بسیار نزدیک به قیمت یک ژنراتور نو است و در صورت وجود مشکل مالی ، بهترین راه انتخاب یک ژنراتور دست دوم با ساعت استفاده کم است.

پایانه های دیزل ژنراتور :

پایانه های ژنراتور ، نقاطی هستند که صاف بودن و کم نوسان بودن ولتاژ تولیدی ژنراتور را تعیین می کنند. این نقاط، مهم ترین نقش را برای تنظیم ولتاژ دارند. تأثیر این نقاط بیشتر در مواردی مشخص می شود که تجهیزات الکترونیکی حساسی مانند کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرند. پایانه های استفاده شده ژنراتور برای تمام مشخصات قابل دسترسی است. می توان هزینه ها را با انتخاب پایانه های استفاده شده کاهش داد.

خلاصه مقایسه خرید دیزل ژنراتور آکبند در برابر دیزل ژنراتور کارکرده :

به طور خلاصه ، واضح است که یک موتور یا ژنراتور مازاد ، بازسازی شده ، یا دست دوم می تواند به طور معمول ارزش مالی بسیار بیشتری را برای خرید ایجاد کند و دستگاه می بایست همواره مورد پشتیبانی و محافظت قرار بگیرد. اما به مانند هر خرید تجاری ، صنعتی عمده دیگر، باید عواملی را پیش از خرید لحاظ نمود و سنجید. پس فراموش نکنید اگر دستگاه دیزل ژنراتور کارکرده می خواهید خرید کنید ، قطعا با یک کارشناس خبره مشورت کنید و دستگاهی را خرید کنید که قبلا در شرایط اضطراری کار میکرده است.

این صفحه را با دیگران به اشتراک گذارید