نیروگاه تولید برق بایو گاز

بایو گاز یا گاز زیستی سابقه چند صد ساله در کشور ایران دارد. این در حالی است که متاسفانه تامین انرژی از گاز زیستی در کشور عزیزمان به حداقل خود می رسد. تولید و استفاده از گاز زیستی موجب جمع آوری ضایعات یا پسماند های آلی تولید کود گیاهی با کیفیت عالی و همچنین تولید انرژی پاک می گردد.

کشور ایران در صنعت بایو گاز یا سوخت گازی زیستی در دنیا پیش قدم بوده و پیشنه زیادی را دارد که نمونه آن به حمام شیخ بهایی واقع در اصفهان به حدود 400 سال پیش می توان اشاره کرد که انرژی گرمایشی این حمام از گاز زیستی متان تامین می شد.

فرآیند تولید بایو گاز یا گاز زیستی به چه شکل است؟

فرآیند تولید گاز زیستی یک فرآیند بیولوژیک بی هوازی است به این معنی که ترکیبات زیست توده وقتی در شرایط بی هوازی یا بدون حضور اکسیژن قرار می گیرند ، به وسیله یک سری میکرو اوگانیزم های خاص که باکتر ی های خاص هستند تحت فرآیند تجزیه ، به گاز زیستی تبدیل می گردد. که در واقع نوعی تخمیر به حساب می آید. در واقع این باکتری ها از این ترکیبات برای تولید کربن انرژی خود را استفاده می کنن که در نهایت محصول گاز زیستی تولید می گردد. گاز هایی که در مرداب به چشم دیده می شود همان گاز زیستی است که با توجه به کمبود اکسیژن در مرداب و تجزیه مواد آلی مثل بقایای گیاهان و حیوانات تولید می شود.

سوخت های زیستی از لحاظ طبقه بندی 3 دسته هستند که شامل سوخت های زیستی مایع به مانند الکل های زیستی و گازوئیل های زیستی ، سوختهای زیستی جامد به مانند زغال سنگ ، هیزم ، چوب و سوختهای زیستی گازی که شامل متان و هیدروژن می باشند.

مصارف بایو گاز یا گاز زیستی را می توان به تبدیل آن به برق شهری توسط موتور ژنراتور گاز سوز ، تزریق آن به شبکه گازی شهری و یا استفاده در سیستم حمل و نقل اشاره کرد.

بخش اعظم ساختار این گاز را متان تشکیل می دهد که حدودا بسته به نوع بایو گازی تولیدی بین 50 الی 80 درصد آن متان و الباقی آن دی اکسید کربن و مقادیر ناچیزی از گاز آمونیاک و گاز هیدروژن و H2S می باشد.

گاز شهری که مورد استفاده نیروگاه های تولید پراکنده مقیاس کوچک قرار می گیرد با منشاء نفتی یا همان گاز های فسیلی ، ترکیب حدوداً 95 درصد متان و 5 درصد دیگر ترکیبات پر انرژی مثل پروپان و بوتان است که قدرت گرمایشی و اشتعال بالاتری را دارند. لازم به ذکر است که گاز شهری با منشاء نفتی دارای آلایندگی می باشد در حالی که گاز زیستی یا بایو گاز سوخت پاک به حساب می آید.

ترکیبات بایو گاز ، بسته به نوع صنعتی که در آن استفاده می شود متفاوت است ، برای مثال ترکیب گاز زیستی نیروگاه تولید برق بوسیله موتور ژنراتور های گاز سوز ترکیبات سولفوره آن حذف شده و با ترکیب دی اکسید کربن به موتور ژنراتور تزریق می گردد که بوسیله ژنراتور تبدیل به برق می شود.

بایو گاز یک سوخت کاملا پاک محسوب می شود این در حالی است که ترکیب آن مشابه ترکیب گاز های فسیلی و نفتی است ، سوخت های فسیلی یا نفتی کربن مازاد و جدیدی را به جو اضافه می کنند که موجب افزایش میزان دی اکسید کربن یا گاز های گل خانه ای در جو می گردد که به دلایل علمی موجب افزایش گرمایش زمین می گردد این در حالی است که بایو گاز هیچ بار کربن اضافه ای را به جو اضافه نمی کند.

در گذشته های دور در کشورهای هند ، چین و تایوان مدل های سنتی متفاوتی را جهت تولید بایو گاز به کار می گرفته اند که با تعبیه محفظه نگهداری ضایعات آلی در داخل زمین ( شامل پسماند خوراکی ، فضولات دامی ) طی یک فرآیند ساده گاز زیستی تولیدی را در محفظه دیگری ذخیره کرده و جهت پخت و پز و حتی جهت گرمایش منازل در زمستان استفاده می کردند.

در صورت استاندارد سازی شرایط تولید گاز زیستی ( رعایت شرایط بی هوازی ) حدوداً 1 الی 2 ماه زمان نیاز است که پسماند آلی تبدیل به گاز زیستی شوند که پس از تجزیه ، گاز زیستی بسته به میزان حجم پسماند زیستی به صورت پیوسته تولید می گردد.

نوت برداری شده از برنامه رادیویی دوباره آسمان آبی

این صفحه را با دیگران به اشتراک گذارید